2008 Colour Format Show Results

Date: Saturday 2nd February 2008         Venue:  Connexion Ryton-on-Dunsmore.


Judges:  Fawn & Brindle:  Joyce Hindle      Blue Black H'quin & Mantle:  Daphne Sheldon


BIS & Veteran:  Margaret Everton


BEST IN SHOW     ARMOUR & HOOKER’S CH. GARSAK NAME OF THE GAME


RESERVE BEST IN SHOW   TOMLIN’S STAGBATCH SOULMATE FOR LIFE JW


BEST OPPOSITE SEX IN SHOW   TOMLIN’S STAGBATCH SOULMATE FOR LIFE JW


BEST PUPPY IN SHOW    HALLAM’S FASSANO PURE PACHA

JOYCE HINDLE       FAWN


CLASS 1 - MINOR PUPPY DOG (9/3)

1st  ROBERTS’ ARONDYKE ABSENT MINDED

2nd  BISHTON & MARRIOTT’S JAYDANIA JOHNNY CASH

3rd  TEESE’S AQUASULIS APOLLO FOR TEESEDANE naf

Res  BELL’S DARLOU LORD OF THE FORGE

VHC  HAYNES’ CARERRA KING OF THE HILL



CLASS 8 - MINOR PUPPY BITCH (13/3)

1st  WILTSHIRE’S DARLOU LORDS LADY OF LADYMERE

2nd  ARMOUR & HOOKER’S GARSAK TO DYE FOR

3rd  COLLETT’S FOALDOWN ORANGE MINT

Res LORD & LEWIS‘S AXEFORD MYSTIFY FOR HECKLEHAZE taf naf

VHC BISHTON’S JAYDANIA DOLLY PARTON


CLASS 2 - PUPPY DOG (3/1)

1st  MONAGHAN’S LOMONDANE ITWUSNEME AT VEENDAM

2nd  ROAN’S LOMONDANE HAUDYERWHEEST TO CARBARLINE


CLASS 9 - PUPPY BITCH (3/0)

1st  HALLAM’S FASSANO PURE PACHA

2nd  WILTSHIRE’S VAVAVOOM DANCES WITH LADYMERE

3rd  FLANAGAN’S DIAMONDANES FABIA FOR SOUPURY


CLASS 3 - JUNIOR DOG (8/0)

1st  TOOHEY’S JAYDANIA SUN TAN

2ndMITCHELL’S TANTALLON ANTARCTIC ICE AT ELSIMBA

3rd  BAKER’S PREVELI THE BROTHERHOOD

Res SNOWDEN’S MALPA OUR MAN FLINT

VHC GROSVENOR’S ALVENOR THE FORESTERS ARMS


CLASS 10 - JUNIOR BITCH (12/2)

1st  LIPMAN’S LISVANE RAZZLE DAZZLE

2nd  COOKE’S TANTALLON ALLEGEDLY ICE JW

3rd  ROBINSON & STONE’S  DANISHA DANCE CRAZY

Res  BISHTON’S JAYDANIA DIANA ROSS

VHC  HAYNES‘ CARERRA JUSTA BITA SPECIAL


CLASS 4 - YEARLING DOG (8/0)

1st  MARRINER’S SELMALDA HAS TO BE OF MARRIDANE JW

2nd  KING & DOLBY’S FOALDOWN SECRET LOVE taf

3rd  MITCHELL’S TANTALLON ANTARCTIC ICE AT ELSIMBA

Res BOOTH’S CANDANE TOTAL SUNSHINE

VHC  SMITH’S VAVAVOOM THE VANDA


CLASS 11 - YEARLING BITCH (10/3)

1st  LIPMAN’S LISVANE RAZZLE DAZZLE

2nd  CRANFIELD’S ROUCANDANE TOTAL FLAME FOR ZEFATHER3rd  KILBY’S ROBESSA MAJESTIC PRIDE

Res  McGUINNESS’ DINAHTRON FIREFLY

VHC  GRAY’S CALOMAR RUBY ROCK STAR


CLASS 5 - POST GRADUATE DOG (8/1)

1st  GRAY’S GARSAK SIR FRANKLIN

2nd  DENNIS & FERRIS’ MUSCHAMPS CHICO AT LINDEEFAY ShCM

3rd  CROUCH’S NORSEF NOW YOUR TALKING

Res WESSELDINE’S ENYDELET TOUCH OF RED

VHC ABBOTT’S TEGILL JUST PERFECT FOR NIKAM


CLASS 12 - POST GRADUATE BITCH (9/5)

1st  PERKINS’ INARABIC OBELIA

2nd  ROAN’S VEENDAM BOHEMIAN BEAUTY TO CARBARLINE

3rd  TASKER’S TASDANIA WALTZING MATILDA

Res MANNS’ ALAHMAX THIS MUST BE LOVE


CLASS 6 - LIMIT DOG (7/2)

1st  McGUINNESS’ DINAHTRON SON OF A GUN

2nd  PERKINS’ INARABIC OBEDIAH

3rd  LAIDLAW’S KANTALAR SEALED WITH A KISS JW

Res TASKER’S TASDANIA BUSH TUCKER

VHC ROBERTS’ ARONDYKE ALL IN THE GAME


CLASS 13 - LIMIT BITCH (6/1)

1st  CHAPPELL’S SELMALDA C'MON GIRL JW

2nd  KINGSNORTH’S ALAHMAX LOVE ON THE ROCKS AT STARTOBE

3rd  HOOKER & LOCKEY’S GARSAK BLAZING STAR

Res GIFFORD’S DANETIME AZALEA

VHC HALLAM’S FASSANO THE LAURENTIC


CLASS 7 - OPEN DOG (9/3)

1st  HURST, HOOKER & LOCKEY’S CH. GARSAK SIR ALFIE JW

2nd  BOOTH’S ANADAIN ALWAYS AND FOREVER AT ROUCANDANE

3rd  HAYNES & SEARLE’S MURRAYVHAYLE MAJOR

Res BEREZA’S NORSEF THE MAIN MAN

VHC GRIERSON’S JAYDANIA SUN BURNT JW ShCM

CLASS 14 - OPEN BITCH (8/1)

1st  ARMOUR & HOOKER’S CH. GARSAK NAME OF THE GAME2nd  BATES’ DANEMOOR GOLD'N DELICIOUS

3rd  LAIDLAW’S KANTALAR SWEET AND INNOCENT JW ShCM

Res DAY’S CH JANRICHE IRISH EYES JW

VHC WILTSHIRE‘S TOSCADE PRIVATE DANCER FOR LADYMERE


BEST DOG IN COLOUR

MARRINER’S SELMALDA HAS TO BE OF MARRIDANE JW

RESERVE BEST DOG IN COLOUR

McGUINNESS’ DINAHTRON SON OF A GUN (AI)

BEST PUPPY IN COLOUR

HALLAM’S FASSANO PURE PACHA

BEST BITCH IN COLOUR

ARMOUR & HOOKER’S CH. GARSAK NAME OF THE GAME

RESERVE BEST BITCH IN COLOUR

LIPMAN’S LISVANE RAZZLE DAZZLE

JOYCE HINDLE       BRINDLE

CLASS 15 - PUPPY DOG (0)

No Entries


CLASS 21 - PUPPY BITCH (2/0)

1st  HAYNES’ CARERRA KALAMITY JANE

2nd  DOWN’S CARERRA KINKY BOOTS AT CHENEY naf taf


CLASS 16 - JUNIOR DOG (0)

No Entries


CLASS 22 - JUNIOR BITCH (0)

No Entries


CLASS 17 - YEARLING DOG (2/0)

1st  MARTIN’S LUCIANDRA LOMOND

2nd  HEATHER’S AULDMOOR AUSTIN HEALEY AT JZAN


CLASS 23 - YEARLING BITCH (4/1)

1st  BURTON’S DEVARRO A STRAWBERRY ROAN

2nd  THURLBY’S AULDMOOR'S ALANA AT JUSTINIAN

3rd  APPASAMY & BRYAN’S FOALDOWN LOVE OF THE SKY OF MYDANE


CLASS 18 - POST GRADUATE DOG (4/1)

1st  SLATTER & LAWSON’S DEVARRO THE BEXCHEQUER

2nd  McGUINNESS’ MURRAYVHAYLE MAYBEE

3rd  SHERRINGHAM‘S DEVARRO BOND BEXCELLED


CLASS 24 - POST GRADUATE BITCH (2/1)

1st  HAMILTON’S DEVARRO RAIN SHADOW


CLASS 19 - LIMIT DOG (1/0)

1st  HARRISON EMANEAZ PURE STAR ATTRACTION


CLASS 25 - LIMIT BITCH (4/0)

1st  DREW’S HOTA HAI AT LINDEEFAY

2nd  HEMPSTEAD’S TYAK RUBY TUESDAY AT MAJOSUN

3rd  HAMILTON’S DEVARRO RAIN SHADOW

Res HARRISON’S EMANEAZ PURE SWEET SUCCESS


CLASS 20 - OPEN DOG (1/0)

1st  MARTIN’S LUCIANDRA LOMOND


CLASS 26 - OPEN BITCH (0)

No Entries


BEST DOG IN COLOUR

HARRISON’S EMANEAZ PURE STAR ATTRACTION

RESERVE BEST DOG IN COLOUR

SLATTER & LAWSON’S DEVARRO THE BEXCHEQUER

BEST PUPPY IN COLOUR

HAYNES’ CARERRA KALAMITY JANE


BEST BITCH IN COLOUR

BURTON’S DEVARRO A STRAWBERRY ROAN

RESERVE BEST BITCH IN COLOUR

DENNIS & FERRIS’S HOTA HAI AT LINDEEFAY



DAPHNE SHELDON     HARLEQUIN


CLASS 27 - PUPPY DOG (3/1)

1st  BATTERSBY & WILLIAMS’ INTERNOS ARIZONA

2nd  JEFFERIES’ DARRINGTON DOMINO


CLASS 33 - PUPPY BITCH (6/2)

1st  ROBINSON & STONE’S DANISHA VANILLA ICE

2nd  THOMSON‘S DARRINGTON KRAZY LOVE

3rd  THOMSON’S DARRINGTON LOVE AFFAIR

Res  BRADFORD ’S MICKALOU SUMMER DREAM

VHC  BAILEY & MATTHEWS’ BRIAR ROSE


CLASS 28 - JUNIOR DOG (3/0)

1st  TOMLIN’S STAGBATCH SOULMATE FOR LIFE JW

2nd  GIBSON’S  DORNOIR TYR

3rd  BUTTLE’S VANMORE FLETCHER


CLASS 34 - JUNIOR BITCH (3/0)

1st  POCOCK’S TAMZDANE LIKE A VIRGIN

2nd  ASQUITH’S DAMARKANN INSPIRATION

3rd  TOMLIN & SIBLEY’S STAGBATCH SOUND OF MUSIC


CLASS 29 - YEARLING DOG (4/2)

1st  ASQUITH’S DAMARKANN HE'S THE ONE

2nd  DENNIS & BRADFORD’S BRIZLAIN BOMBER COMMAND


CLASS 35 - YEARLING BITCH (4/0)

1st  PEARSON & BEAUMONT-SMITH’S CENNINPEDR INSPIRED BY RAVENDANE taf

2nd  POCOCK’S TAMZDANE LIKE A VIRGIN

3rd  RUSSELL’S MADJAX GRACEFUL

Res  WHYTE’S CHENEY HEAVEN CAN WAIT FOR BIGPAWS


CLASS 30 - POST GRADUATE DOG (2/1)

1st  ELLIS & KHANNA’S RAVENDANE TERMINATOR


CLASS 36 - POST GRADUATE BITCH (6/4)

1st  REED’S ZARAS SPLENDOUR OF DAWN

2nd  INGRAM’S ALLOURS ABRACADABRA OF DAINMAJIK

CLASS 31 - LIMIT DOG (3/0)

1st  HEALES & FLANAGAN’S SOUPURY SHAKEN NOT STIRRED

2nd  COTTRELL‘ S BEREVALE ALEXANDER

3rd  JONES’S SAPECK THE ONE AND ONLY


CLASS 37 - LIMIT BITCH (3/2)

1st  DENNIS & FERRIS’ HELMLAKE HEIGHT OF FASHION AT BRIZLAIN


CLASS 32 - OPEN DOG (3/1)

1st  WALTON’S RAVENDANE AMERICAN PYE (AI) JW

2nd  DENNIS & FERRIS’  HELMLAKE JEROBOAMS AT BRIZLAIN


CLASS 38 - OPEN BITCH (4/1)

1st  COTTRELL’S BEREVALE PANDORA

2nd  INGRAM’S CH. ALLOURS MISS CHIEF OF DAINMAJIK

3rd  BLACK & BATEMAN-HALL‘ S BATEMANOR PURE MAGIC


BEST DOG IN COLOUR

TOMLIN’S STAGBATCH SOULMATE FOR LIFE JW

RESERVE BEST DOG IN COLOUR

HEALES & FLANAGAN’S SOUPURY SHAKEN NOT STIRRED

BEST PUPPY IN COLOUR

BATTERSBY & WILLIAMS’ INTERNOS ARIZONA


BEST BITCH IN COLOUR

COTTRELL’S BEREVALE PANDORA

RESERVE BEST BITCH IN COLOUR

PEARSON & BEAUMONT-SMITH’S CENNINPEDR INSPIRED BY RAVENDANE



DAPHNE SHELDON    BLACK


CLASS 39 - PUPPY DOG (2/0)

1st  BATTERSBY & WILLIAMS’ INTERNOS CHALLENGER 

2nd  PARK & SMITH’S RAYJEN BULL RUN 


CLASS 45 - PUPPY BITCH (2/0)

1st  SHADBOLT’S AKURA ON THE MOVE

2nd  PRICE‘ S LEAMAP BEWITCHED


CLASS 40 - JUNIOR DOG (1/0)

1st  ELLIOTT’S DORNOIR BRAGI


CLASS 46 - JUNIOR BITCH (0)

No Entries


CLASS 41 - YEARLING DOG (2/0)

1st  L'E WEST’S KILCRONEY KUJAYA'S KJUSTIN

2nd   WILSON ’S  CHENEY JIM NICE BUT DIM


CLASS 47 - YEARLING BITCH (1/0)

1st  L'E WEST’S KILCRONEY KUJAYA'S KJERIZ


CLASS 42 - POST GRADUATE DOG (6/2)

1st  THURLBY’S LONGO'S MAC MILLER AT JUSTINIAN (Imp USA )

2nd  HANKINS’ WOODELROND GAMBLING MAN 

3rd  PARK’S GALOMAX AMERICAN GAMBLE WITH RAYJEN (AI)

Res  WILSON ’S CHENEY JIM NICE BUT DIM


CLASS 48 - POST GRADUATE BITCH (6/3)

1st  HANKINS’S  WOODELROND LADY GUINEVERE 

2nd  L'E WEST’S KILCRONEY KUJAYA'S KJULAZ

3rd  SCHAANNING LING’S GALOMAX AIM INDI MOOD (AI


CLASS 43 - LIMIT DOG (1/0)

1st  PEPPER’S SARAWEN WE WILL ROCK YOU


CLASS 49 - LIMIT BITCH (6/1)

1st  SCHAANNING LING’S GALOMAX AIM INDI PINK (AI)

2nd  PEPPER’S SARAWEN LANSON BLACK LABEL

3rd  BYRNE’S GALOMAX BLACK BETTY WITH GLENTARN (AI

Res  SHADBOLT’S ARURA BLACK DIAMOND


CLASS 44 - OPEN DOG (2/0)

1st  PRICE‘ S SARAWEN DOM PERIGNON WITH LEAMAP JW

2nd  FLANAGAN,’S SOUPURY PURE GENIUS


CLASS 50 - OPEN BITCH (4/1)

1st  KEVAN’S CH. MACHAMORE ALLOA JW 

2nd  HANKINS’ RAYJEN ELVEN PRINCESS OF WOODELROND


BEST DOG IN COLOUR

L'E WEST’S KILCRONEY KUJAYA'S KJUSTIN

RESERVE BEST DOG IN COLOUR

PEPPER’S SARAWEN WE WILL ROCK YOU

BEST PUPPY IN COLOUR

BATTERSBY & WILLIAMS’ INTERNOS CHALLENGER


BEST BITCH IN COLOUR

HANKINS’S  WOODELROND LADY GUINEVERE

RESERVE BEST BITCH IN COLOUR

KEVAN’S CH. MACHAMORE ALLOA JW



DAPHNE SHELDON     BLUE

CLASS 51 - PUPPY DOG (8/2)

1st  APPASAMY & BRYAN’S ROXMANN THE ENTERTAINER

2nd  ASQUITH’S DAMARKANN DAYS OF THUNDER

3rd  HUME’S DORNOIR FERGUS AT OSKARAHMAX 

Res  BATTERSBY’S INTERNOS THE HEAVYWEIGHT

VHC  LAWSON & HUNTER’S ALTUSDANE JOHNNY B GOODE FOR DROOLAKISS


CLASS 57 - PUPPY BITCH (6/2)

1st  APPASAMY & BRYAN’S ROXMANN DRAMA QUEEN

2nd  SKINNER’S  DAMARKANN RAINBOWS END

3rd  ASQUITH’S  DAMARKANN PERFECT STRANGER

Res  HARRIS’  ZAFIRO REMBRANDT


CLASS 52 - JUNIOR DOG (2/1)

1st  ROWE’S SANFTERIESEN SOLTE SEIN


CLASS 58 - JUNIOR BITCH (5/1)

1st  HITCHMAN’S MYDANE MAGNOLIA

2nd STEMP’S  MYDANE MIMOSA

3rd  HARRIS’ ZAFIRO REMBRANDT

Res  BAILEY & MATTHEWS’ OHDINSRHUNE BLUE BUBULSKA


CLASS 53 - YEARLING DOG (3/0)

1st  SCARSBROOK & LAWTON’S RAVENDANE RED RUM

2nd  COLLETT’S FOALDOWN AMERICAN XPRESS


CLASS 59 - YEARLING BITCH (4/1)

1st  STEMP’S  MYDANE MIMOSA

2nd  BRADFORD ’S LEAMAP BLUE SABLE

3rd  BAILEY & MATTHEWS’S  OHDINSRHUNE BLUE BUBULSKA


CLASS 54 - POST GRADUATE DOG (1/0)

1st  ROWE’S SMILES OUT OF THE BLUE AT DANEPAWZ


CLASS 60 - POST GRADUATE BITCH (7/1)

1st  APPASAMY & BRYAN’S GRANDISONS FILM STAR AT ROXMANN

2nd  BRADFORD ’S LEAMAP BLUE SABLE

3rd  SIMPSON’S  RENESCENT I DREAMED A DREAM 

Res  McCONNELL’S ZINFANDEL MY BLUE HEAVEN

VHC  MACKENZIE’S  CARSAN OUT OF THE BLUE


CLASS 55 - LIMIT DOG (3/1)

1st  SHADBOLT’S LEAMAP CRUISE CONTROL TO AKURA

2nd  PARK’S RAYJEN BEST MATE


CLASS 61 - LIMIT BITCH (2/0)

1st  SMITH’S RAYJEN SILVER FLAME

2nd  KITCHEN‘ S DORNOIR LETTY


CLASS 56 - OPEN DOG

(4/2)

1st  PRICE’S  LEAMAP MOONSTRUCK JW 

2nd  WILLOUGHBY ’S GALOMAX CALLS THE TUNE WITH PENODATI


CLASS 62 - OPEN BITCH (5/0)

1st  SIMPSON’S BLAUFELL COSETTE AVEC RENESCENT 2nd  BYRNE’S ALCHERA MOONSTRUCK LADY WITH GLENTARN 

3rd  BRADFORD ’S LEAMAP BLUE SABLE

BEST DOG IN COLOUR

SCARSBROOK & LAWTON’S  RAVENDANE RED RUM

RESERVE BEST DOG IN COLOUR

ROWE’S  SANFTRIESEN SOLTE SIEN

BEST PUPPY IN COLOUR

APPASAMY & BRYAN’S ROXMANN THE ENTERTAINER


BEST BITCH IN COLOUR

HITCHMAN’S MYDANE MAGNOLIA

RESERVE BEST BITCH IN COLOUR

SMITH’S RAYJEN SILVER FLAME



DAPHNE SHELDON     MANTLE


CLASS 63 - JUNIOR DOG  (0)

No Entries


CLASS 65 - JUNIOR BITCH (3/0)

1st  WHEELER’S  MICKALOU GREASE LIGHTNING AT DEBLOUKA

2nd   BARKER’S CHRISHANDANE PENNY LOVER

3rd  SKINNER’S  DAMARKANN WISE SPIRIT


CLASS 64 - OPEN DOG (2/0)

1st  JONES’  SAPECK CAPED CRUSADER

2nd  GIBSON’S AVALON TURBO DIESEL


CLASS 66 - OPEN BITCH (3/0)

1st   BRADFORD ’S LEAMAP BOBBY SOX OF MICKALOU

2nd  BARKER’S CHRISHANDANE PENNY LOVER

3rd  WALTON’S  RAVENDANE JACKPOT


BEST DOG IN COLOUR

JONES’ SAPECK THE CAPED CRUSADER

RESERVE BEST DOG IN COLOUR

GIBSON’S AVALON TURBO DIESEL

BEST PUPPY IN COLOUR

WHEELER’S  MICKALOU GREASE LIGHTNING AT DEBLOUKA

BEST BITCH IN COLOUR

BRADFORD’s LEAMAP BOBBY SOX OF MICKALOU

RESERVE BEST BITCH IN COLOUR

BARKER’S CHRISHANDANE PENNY LOVER


MARGARET EVERTON   COMBINED COLOURS


CLASS 69 - VETERAN DOG (8/1)

1st  WILLOUGHBY ’S GALOMAX CALLS THE TUNE WITH PENODATI

2nd  INGRAM’S DAINMAJIK VITA MERLINI 

3rd  BATES’ DANEMOOR GOING FOR GOLD

Res  PRICE’S LEAMAP MOONSTRUCK JW

VHC  APPASAMY & BRYAN ’S   FOALDOWN MIDNIGHT MUSIC AT ROXMANN


CLASS 70 - VETERAN BITCH (6/3)

1st  HOOKER & LOCKEY CH GARSAK BLAZE

2nd  HALLAM’S CH. DAINWOOD FANTASTIC LIGHT AT FASSANO

3rd  RITCHENS’ BRANELLA INCH PERFECT


BEST VETERAN 

HOOKER & LOCKEY CH GARSAK BLAZE

CLASS 71 - SPECIAL BRACE (7/4)

1st  MRS. J. GIBSON'S BRACE

2nd  MRS. G. L'E WEST'S BRACE

3rd  MR.& MRS. S. APPASAMY & MISS E. BRYAN'S BRACE


CLASS 72 - SPECIAL TEAM (1/0)

1st  MRS. G. L'E WEST'S TEAM


BEST IN SHOW     ARMOUR & HOOKER’S CH. GARSAK NAME OF THE GAME

RESERVE BEST IN SHOW   TOMLIN’S STAGBATCH SOULMATE FOR LIFE JW

BEST OPPOSITE SEX IN SHOW   TOMLIN’S STAGBATCH SOULMATE FOR LIFE JW

BEST PUPPY IN SHOW    HALLAM’S FASSANO PURE PACHA